Obaly Informační funkce u potravinových obalů

Informační funkce u potravinových obalů

V jednom z předchozích článků jsme si více přiblížili ochrannou funkci potravinářských obalů, dnes se zaměříme na informační a komunikační funkci. Obal je totiž nosičem důležitých informací pro koncové spotřebitele a zároveň slouží jako marketingový nástroj.

Co můžeme vyčíst z obalu?

Všeobecné požadavky na označení potravin jsou uvedeny v zákoně č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, kde v § 10 se uvádí, že „prodávající musí zajistit, aby jím prodávané výrobky byly viditelně a srozumitelně označeny názvem výrobku, označením výrobce nebo dovozce, popřípadě dodavatele, údaji o hmotnosti nebo množství a velikosti, popřípadě rozměru nebo dalšími údaji potřebnými podle povahy výrobku k jeho identifikaci, popřípadě užití“.

Podle zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách v § 6 stanovuje, že provozovatel potravinářského podniku, který uvádí do oběhu potraviny balené ve výrobě, je povinen způsobem stanoveným vyhláškou potravinu řádně označit na obalu určeném pro spotřebitele nebo pro provozovny stravovacích služeb. Další specifické požadavky na označování jsou uvedeny ve vyhláškách pro jednotlivé komodity, ve vyhláškách upravujících některé technologické postupy, např. ve vyhlášce pro zmrazené potraviny, vyhlášce o ošetření potravin ionizujícím zářením, atd. 

Mezi povinné informace na obalu patří název potraviny, země původu, údaj o množství výrobku a trvanlivost výrobku.

Víte, jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivostí? Datum spotřeby vymezuje maximální dobu, po kterou potravina splňuje požadavky na zdravotní nezávislost při správném skladování. Na obalu se uvádí ve spojení „spotřebujte do …“. Druhý pojem naopak vymezuje minimální dobu, po kterou potravina splňuje požadavky na zdravotní nezávislost při správném skladování. Na obalu se uvádí ve spojení „minimální trvanlivost do …“.

Po uplynutí doby minimální trvanlivosti mohou být výrobky prodávány i nadále, ale musí být nabízeny v odděleném prostoru, který je s touto informací označen.

Jaké další údaje a informace můžeme najít na obalu?

  • údaje o složení potraviny podle použitých surovin a přídavných látek
  • jak potravinu skladovat
  • výživové neboli nutriční hodnoty
  • jestli byla potravina ošetřena ionizujícím zářením
  • zda je potravina vhodná pro zvláštní výživu
  • údaje o způsobu použití
  • informace o třídě jakosti
  • šarže