Odpady Jak předcházet vzniku odpadu?

Jak předcházet vzniku odpadu?

Tak to je otázka, kterou si položí málokdo z nás. Každý z nás se s ní ovšem setkává poměrně často, i když v trochu jiném kontextu. Pojďme si na ni nyní společně odpovědět a budete překvapeni, jak je to snadné:

  1. Dělám vše podle svých možností pro to, aby odpad nevznikal, případně v co nejmenší míře.
  2. Pokud to jde, snažím se danou věc opravit. Třeba takový nábytek je skvělým příkladem, pozor ovšem na elektrospotřebiče.
  3. Opravdu to nevyužiju? Zkusím to prodat nebo darovat, někdo to může ještě využít, typickým příkladem je oblečení.
  4. Pokud nepřichází v úvahu ani jeden z výše uvedených bodů, je čas na recyklaci.
  5. Jestli není zbytí, vyhodím to do správné popelnice nebo odvezu na sběrný dvůr (pokud se jedná o nebezpečný, nebo objemný odpad).

Na nákup raději s vlastní taškou

I tento zdánlivě malý krok má svou velkou váhu. Ideální jsou látkové či pevnější polyesterové tašky, které vydrží opravdu dlouho a zároveň v nich přenesete i hodně těžké věci. Pokud nakupujete ovoce či zeleninu, využijte sáčky v obchodě, protože i tyto můžete použít opakovaně. Pokud je sortiment v plastovém obalu, vezměte ho volně bez sáčku.

Dejte nábytku nový vzhled

Pokud máte možnost, zkuste nábytek obrousit a přetřít novou barvou. Dostanete tak nový designový doplněk do vašeho domova, který poslouží několik dalších let. Netýká se to ovšem jen nábytku, jen pozor na elektrospotřebiče, ty nechte raději opravit u odborníka, který tomu rozumí.

Nepotřebuji to, prodám to

V posledních letech je velké téma oblečení ve spojitosti se slow fashion. Mezi Čechy je velmi oblíbené prodávat oblečení on-line, ale nevyužité kousky můžete donést i do nejbližšího „sekáče“. Další variantou jsou speciální kontejnery na oblečení, nebo darování charitě.

Máte vy sami nějaký tip, jak předcházet vzniku odpadu? Podělte se o něj s námi na našem facebooku Balmeto CZ.