Plastové obaly
Plast je jedním z nevyužívanějších materiálů pro výrobu obalů. Hlavní výhodou je nízká hmotnost a tvarovatelnost. Používá se pro uchování kapalin, sypkých materiálů či past. Jeho nevýhodou je ovšem určitá propustnost UV záření či některých molekul, což může vést ke znehodnocení výrobku. Plasty mohou být průhledné nebo barevné.
Papírové obaly
Pod papírovým obalem si nejčastěji představíme krabici z kartonu nebo papírové pytle či krabičky. Výhodou tohoto materiálu je jeho dobrá skladnost, pevnost a nízká hmotnost, lepenkové krabice třeba nepropouští UV záření. Často se využívá také pro skupinové obaly, příkladem je plato na vejce. Není ovšem vhodný pro skladování kapalin nebo plynů.
Skleněné obaly
Sklo je vysoce chemicky i teplotně odolný materiál, i když je relativně křehké. Používá se zejména pro uchování kapalin či plynů, jelikož je nepropustné. Navíc je dokonale recyklovatelné a některé lahve můžeme využívat opakovaně. Nevýhodou je ovšem vyšší hmotnost a propustnost UV záření, i když barevné sklo tvoří oproti tomu čirému částečnou bariéru.
Kovové obaly
Obaly z hliníku a oceli jsou odolnějšími ve všech ohledech oproti obalům z jiného materiálu. Tvoří nejlepší ochrannou bariéru proti UV záření. V podobě fólií se dobře tvarují, ale zejména u těch tenčích hrozí prodření a ztráta svých vlastností. Výroba kovů je energeticky náročná, takže jde o dražší záležitost, ale dobře se recyklují.
Dřevěné obaly
Výhodou dřeva je, že se jedná o obnovitelný zdroj. Obaly, které se z něj vyrábí, jsou pevné a mechanicky odolné. Klasickými představiteli jsou dřevěné palety, bedny či přepravky. Jistou tradici mají také dřevěné sudy, ve kterých se uchovává alkohol.
Kompozitní obaly
Nejrozšířenějším zástupcem tohoto typu jsou nápojové kartony. Ty se skládají z několika vrstev, kde většinu hmotnosti tvoří papír, který je vždy doplněný o plastovou vrstvou. Může, ale nemusí být přítomna ještě hliníková folie. Díky tomu vznikají lehké obaly s vysokou odolností. Nevýhodou je ovšem složitější a nákladnější recyklace.